![]() |
|
|||
|
Jag har funderat att kanske ansöka om att få göra min operation via landstinget. Är det stor skillnad att göra det via landstinget eller privat? Förutom alla väntetider och sånt? Kan man förvänta sig samma "resultat"?
|
|
|||
|
Well, har man tur så får man göra det privat fast landstingsfinansierat. Jag fick beviljat inom landstinget men de hade inte tillräckliga läkarresurser så den här veckan skickade de mig till Art Clinic i Gbg istället. Så kan det gå!
Men jag har läst här om flera som har gått till en privatklinik och så har kliniken fixat remiss till landstinget så att det görs liksom på kliniken men landstinget betalar. typ. Någon annan som har GJORT det kanske kan berätta om det. |
|
||||
|
Jag har gjort en bröstförminsking via Landstinget i Uppsala och jag tror nog att mina läkare är bättre än de flesta privata plastikkirurger. Hade en ST och en överläkare som var extremt nogranna och duktiga. De tog sig verkligen tid när de ritade på min innan operationen och de diskuterade ingående snitten i förväg. Tycker mitt resultat är bättre redan (2 mån efter op) än många av de bilder som finns på de privata klinikernas hemsida. Men det är klart - det varierar ju. Jag skulle nog inte vilja operera mig på ett mindre sjukhus. I Uppsala gör de ju flera bröstförminskningar per dag.
__________________
Jun 2009 - Remiss från vårdcentralen till plastik, ang bröstförminskning Nov 2009 - Godkänd för op. Dec 2009 - Bröstreduktion + ankarlyft (Uppsala Akademinska via Landstinget) Före op: 75 H Efter op: 75 D (och väldigt nöjd) |
![]() |
| Ämnesverktyg | |
| Visningsalternativ | |
|
|
Liknande ämnen
|
||||
| Ämne | Startat av | Forum | Svar | Senaste inlägg |
| Värt en korr? | crazy28 | Bröstförstoring | 18 | 2010-01-23 00:21 |
| Är det värt det? Hur vet man att man är redo? | MissJennifer | Bröstförstoring | 2 | 2009-09-04 14:35 |
| Hjälp.är det värt det? | Marie1 | Bröstförstoring | 9 | 2009-05-26 19:57 |
| Är det värt det? | disyaluv | Bröstförstoring | 8 | 2009-03-09 20:01 |
| Är det värt det? | Majalisa1234 | Bröstförstoring | 10 | 2008-05-29 17:20 |